تبلیغات
حجاب و عفاف - اشاعه فحشا ممنوع
چکیده: اگر روزی چراغ قرمز خدا رو رد کردید و پشیمان شدید ازگناهتان، هیچوقت پیش دیگران نگویید که من حرمت شکستم. و خدا فرمود: انجام نده و من انجام دادم.                   

حجاب و عفاف

اگر روزی چراغ قرمز خدا را رد کردید و پشیمان شدید از گناهتان، هیچوقت پیش دیگران نگویید که من حرمت شکستم و خدا فرمود انجام نده و من انجام دادم.
زیرا با این کار حرمت خودت را حفظ کرده‌ای و قلب مومنین رو نسبت به خودت چرکین نکردی، که اگر قرار باشد هر شخص گناهكار لغزش‌هاى خویش را به دیگران اعلام كند، در حقیقت آبروى خود را ریخته و هم دوستى‌ها و صمیمیت‌ها و علاقه‌هاى بین خود و دیگران را از بین برده است! اگر چه توبه کرده باشد.

و چه زیبا امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرمایند:
اگر از اسرار هم آگاه مى‌شدید، جنازه یكدیگر را دفن نمى‌كردید [1] و لذا خداوند متعال راضى نیست تا به آبروى مؤمنان خدشه‌اى وارد شود. و اگر بخواهم خلاصه عرض کنم آبروی و ارزش انسان‌ها آنقدر زیاد است که اعتراف به گناه تنها باید در پیشگاه پروردگار متعال آن‌ هم به جهت توبه و درخواست بخشش باشد.

و علاوه بر این حرمت قوانین الهی رو هم حفظ کردید و باعث شدید که دیگران نیز جرات نکنند به انجام آن گناه، و در یک کلام اشاعه گناه نکردید. زیرا وقتى گناهت را برای افراد دیگر نقل کنی قباحت و زشتى گناه در نظر مردم كم‌كم زایل مى‌شود و حفظ ظاهر جامعه از آلودگی‌ها كه خود سد بزرگى در برابر فساد بود با اشاعۀ فحشاء و نشر گناه شكسته می‌شود و این سد شكسته شده، گناه را كوچك مى‏‌كند و آلودگى به آن را ساده مى‌سازد و به مساله‌اى رایج و عادى تبدیل مى‌گرداند تا اینكه منجر به گناهان علنى می‌شود.

پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و اله در حدیثی می‌فرمایند:
كسى كه كار زشتى را نشر دهد همانند كسى است كه آن را در آغاز انجام داده است [2]

و شاید به همین خاطر است که در روایات ما بازگو کردن گناه پیش دیگران را امری ناپسند می‌دانند.

اصبغ بن نباته مى‏‌گوید:
مردى خدمت امیرالمؤمنین علی علیه السلام رسید و گفت: اى امیرمؤمنان! من زنا كردم مرا پاك گردان، امام روى خود را از او برگرداند، سپس فرمود: بنشین. آنگاه رو به مردم كرد و فرمود:
اگر كسى از شما این گناه را مرتكب شود آیا نمى‏‌تواند آن را بپوشاند، همچنان كه خدا بر او پوشانده است؟[3] پس از این روایات معلوم می‌شود كه اعتراف به گناه نزد مردم امری ناپسند و اعتراف به گناهان در محضر الهی صحیح می‌باشد.

و مطئنا اگر اقرار به گناه در نزد دیگران اثر بدی در دین و ایمان ما نداشت بعضی از دشمنان دین جوانان را ترغیب نمی‌کردند که حتما این کار را انجام دهید و با افتخار گناهانتان را نقل کنید.

------------------------------------------

پی نوشت:

[1] لوتكاشفتم ما تدافنتم؛مجلسى، محمدباقر، بحارالانوار،ج 77، ص 385، ح 10.
[2] مكارم شیرازى، ناصر؛ تفسیر نمونه، دار الكتب الإسلامیة،1374 ش، چاپ: اول،ج14ص 406
[3] وسائل الشیعة: 28/ 38، باب 16، حدیث 34159؛ من لایحضره الفقیه: 4/ 31، حدیث 5017


طبقه بندی: حجاب دختران،  سیره معصومین(علیهم السلام)، 
برچسب ها: پیامبر، امیرالمومنین علی (علیه السلام)، فساد، آلودگی‌،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 بهمن 1393 توسط : داود