تبلیغات
حجاب و عفاف - مسابقه دختر شایسته جهان اسلام
مسابقه دختر شایسته جهان اسلام


وقتی عنوان این مسابقه را در صفحات وب جستجو می‌کنی ابتدا تصاویری نمایش داده می‌شود که بیشتر مسابقات شوی لباس را تداعی می‌کند. مسابقاتی که برای بیشتر برای خودنمایی و جلوه‌ی زیبایی زنان طراحی شده است. اما با مطالعه یکی دو مطلب و مصاحبه با خانم ثمانه زند (تنها شرکت کننده‌ی ایرانی در مسابقه‌ی امسال) می‌فهمی که این‌ تنها یک روی سکه است و آنچه در برگزاری این مسابقه مد نظر بوده چیزی فراتر از این حرف‌هاست.
این مسابقه با نیت خیرخواهانه طراحی شده و آیتم‌های متعددی منطبق با مبانی اسلامی دارد. به عنوان مثال در طول چند روزی که شرکت کنندگان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند از نظر سخنرانی دینی، قرائت قرآن، توجه به رفتار فردی و اجتماعی، سرکشی به فقرا و نیازمندان، دقت به نمازهای یومیه و نماز شب و مواردی از این دست تست‌های متعددی از آن‌ها گرفته می‌شود. ضمن آنکه قبل از برگزاری مسابقه، تحصیلات، تصاویر محجبه و علائق آنها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته نوع پوشش و تنوع لباسی شرکت کنندگان نیز یکی از بخش‌های رقابت را تشکیل می‌دهد ولی این به معنای جلوه‌گری و آرایش‌های متعدد نیست، بلکه تنها به تنوع لباس با حفظ حجاب کامل و شرعی توجه می‌شود.
البته از این نکته هم نباید غافل شد که با تمام این آیتم‌ها و معیارهای مذهبی واسلامی، آنچه بروزِ بیرونی و نمود مسابقه است تصاویری است که با لباس‌ها و آرایش‌های مختلف روی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌رود. آن‌طور که خانم زند می‌گوید، نوع لباس و آرایشِ خانم‌ها توسط اسپانسرهای مسابقه مشخص می‌شود و شرکت کنندگان کمترین نقش را در این دو بخش دارند.
در یک نگاه کلی به این مسابقه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که برگزار کنندگان این مسابقه بهتر است برای  اینکه مسابقه‌شان نمودی از اسلامیت نیز در خود داشته باشد، مسابقه را از استفاده‌ی تبلیغاتی توسط اسپانسرها خالی کنند و حمایت‌های مالی را از دولت‌های اسلامی جذب کنند.
به امید آنکه این مسابقات در سال‌های آینده با شرایطی بهتر و ظاهری اسلامی‌تر برگزار شود.

طبقه بندی: حجاب دختران، 
برچسب ها: حجاب، مسابقه، دختر شایسته جهان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 15 اسفند 1393 توسط : مهدی منصوریان