تبلیغات
حجاب و عفاف - مطالب اردیبهشت 1392
در حالی که عصبانی بودم وارد منزل شدم، صدای آواز همسایه ام که بشدت بلند بود بر عصبانیتم افزود، رفتم درب منزلشون گفتم: آقای محترم، اگه امکان دارد کمی آهسته تر تمرین آواز کنید اینجا آپارتمان است. او هم خیلی راحت گفت: آبجی، چهار دیواری اختیاری ،صدای من هم اگه شما رو آزار میده می تونید کمی پنبه داخل گوشتون بزارید.
در ضمن مشکل این آپارتمان فقط صدای من است که شما دائما به من تذکر می دهید، بروید مشکلات دیگر ساختمان رو حل کنید.
دقت که کردم دیدم حرف منطقی ای بود. آخه خود من از همین منطق برای پاسخ، بسیار استفاده کرده بودم نمونه اش همین امروز بود که آقایی به من گفت:
 خانم، میدونید که زن و مرد نسبت به یکدیگر حساسند، گفتم بله؛ چطور؟ گفت: بی حجابی و آرایش نامناسب شما من رو خیلی اذیت می کند خواهش می کنم پوشیده تر در جامعه حاضر شوید؛ که من با عصبانیت به او گفتم: خوب، نگاه نکن تا اذیت نشی، به من چه مربوط که شما اذیت می شوید، در ضمن مگر فقط من توی این جامعه بی حجابم که به من تذکر می دهید.
البته جواب آقای همسایه  از جوابی که من به آن جوان دادم منطقی تر بود چون من در جامعه و در محیطی عمومی باعث سلب روانی اجتماع شده بودم ولی همسایه ام در محیطی بسته و بقول خودش چهار دیواری، باعث سلب روانی من شده بود.
حجاب و عفاف
طبقه بندی: حجاب دختران،  داستان و راستان،  پرسمان، 
برچسب ها: عصبانی، منزل، همسایه، آواز، آپارتمان، چهار دیواری اختیاری، آرایش،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 توسط : داود

حجاب، جنبه ای از اطاعت الهی

یکی از آثاری که رعایت حجاب، بدنبال دارد،  بالا بردن روحیّه ی تعبّد و اطاعت از خداوند متعال می باشد. شاید هنوز ما در تردید و دودلی باشیم که چرا زنان باید دارای حجاب و پوشش باشند! چرا باید در سرما و گرما چادر داشته باشند؟ رعایت عفت و پوشش مناسب دختران و پسران در جامعه چه فایده ای دارد!
و همچنین با توجه به شبهاتی که امروزه از سوی مخالفان  اسلام و تشیع، در مورد حجاب و چادر مطرح شده است، ممکن است شبهه و اشکالاتی در این مورد، در جوانان ایجاد کرده باشد.
امّا از سوی دیگر، حکم حجاب و عفاف از احکام قطعی اسلام است و خداوند متعال در آیات 30 و 31 سوره ی مبارکه نور، به آن امر فرموده است:
«قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضوا مِنْ أَبْصرِهِمْ وَ یحْفَظوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لهَُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصنَعُونَ(۳۰) وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَتِ یَغْضضنَ مِنْ أَبْصرِهِنَّ وَ یحْفَظنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضرِبْنَ بخُمُرِهِنَّ عَلی جُیُوبهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا...»

«به مردان مؤمن بگو دیدگان خویش را از نگاه به زنان اجنبی باز گیرند و فرج‌های خویش را نگهدارند این برای ایشان پاکیزه تر است که خدا از کارهایی که می‌کنید آگاه است (۳۰) و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبی فرو بندند و فرجهای خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جز آنچه آشکار است آشکار نسازند و باید که روپوش هایشان را به گریبان‌ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر برای ... »

بنابراین، هرچند ما نتوانیم علت و فلسفه ی وضع حکم حجاب را در اسلام پیدا کنیم ؛ اما چون حکم خداوند است و اوست که ما را امر فرموده است، و به منافع و مصالح ما بیشتر از خود ما آگاه است، این دستور را رعایت می کنیم. که با رعایت حجاب از امر الهی اطاعت كرده ایم وعبودیت خویش را با آن به نمایش گذاشته ایم.

طبقه بندی: حجاب دختران،  قرآن کریم،  حجاب پسران،  احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 توسط : Ali
دوستی پرسیدند: چرا آقایون هر جور عشقشون بکشه و بیان بیرون میگید اشکال نداره ،ولی تا یه خانوم به خودش میرسه گیر می دید؟

هیچ جای دنیا را سراغ نداریم که هر کسی هر جور دلش بخواهد(عشقش بکشد) بتواند بیاید بیرون، حتی در کشورهای به اصطلاح آزاد.همه جا در رابطه با پوشش قانونی حاکم است ولی بعضی ها قانوشان را از دین و بعضی ها ازهوای نفس و بعضی ها از یکسری مکاتب خاص می گیرند، به هر حال در همه کشورها محدودیت وجود دارد.
 در کشور ما که قوانین سعی شده است از دین برگرفته باشد، قانون بر پوشیدگی زن است و شما اگر با دین موردی دارید لازم است بعنوان یک شهروند، قانون اساسی رو تمکین کنید. زیرا عنوان شهروندی و پذیرش آن مقتضیاتی دارد كه از جمله آنها عمل به قانون اجتماعی است.

در ضمن اسلام با بیرون آمدن زن مشکلی ندارد ولی در بی حجابی زن مضرات آشکار و پنهانی است و اولین کسی که در این بی حجابی ها ضرر می کند شخص زن است، ولی در بی حجابی مردان این مضرات بسیار کمتر دیده می شود، و شاید یکی از مهمترین عللی که به مرد کمتر تذکر داده می شود این باشد که خطری شخص او را از جهت حیثیتی تهدید نمی کند و هیچگاه نشنیده ایم  مردی شکایت کند که زنی عفاف او را مورد تعرض قرار داده باشد، هر چند که عکس این مسئله را بارها شنیده ایم.
حجاب و عفاف
طبقه بندی: حجاب پسران،  حجاب دختران،  پرسمان،  تربیتی، 
برچسب ها: عشق، شهروند، قانون اساسی، عفاف، اسلام، چرا حجاب اجباری، آزاد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 توسط : داود
در خجسته سالروز ولادت با سعادت بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها)، مقام معظم رهبری در دیداری که با حضور جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت علیهم السلام برپا شد با انتقاد از سیاست های غرب در مواجهه با مسأله ی زن فرمودند: یكى از سیئات تمدن مادى، حركتى است كه در مورد زن انجام دادند.
حرکتی که تمدن مادی غرب در مواجهه با موضوع زن انجام داد گناه بزرگ و نابخشودنی است، که عوارض آن به هیچ عنوان قابل جبران نیست. ایشان بعد از بیان نکاتی راجع به نفاق و دو روئی تمدن غربی فرمودند:
از نظر تمدن غرب مهمترین وظائف زن این است كه جلوه‌گرى كند، زیبائى‌هاى خودش را در معرض التذاذ مردان قرار دهد؛ این شده خصوصیت حتمى و لازم زن! متأسفانه الان در دنیا اینجور شده. در رسمى‌ترین مجالس - مجالس سیاسى، مجالس گوناگون - مردها باید با شلوار بلند بیایند، باید با لباس پوشیده بیایند، اما زنها هرچه برهنه‌تر و عریانتر بیایند، اشكالى ندارد! این عادى است؟ این طبیعى است؟ آنها این كار را كردند.
 زن باید خودش را در معرض دید مرد قرار دهد، براى اینكه مایه‌ى التذاذ مرد شود! ظلمى از این بالاتر؟ اسم این را گذاشته‌اند آزادى.
ایشان با تأکید بر اینکه نتیجه ی چنین نگاهی به زن، ویرانی کانون خانواده بوده است، افزودند: وقتی در جامعه ای بنیان خانواده متزلزل شد مشکلات آن جامعه نهادینه می شود و تمدن غربی با قوانین خباثت آمیز جنسی که اجرا کرده است چه بخواهد و چه نخواهد محکوم به شکست و سقوط است.
رهبر انقلاب زوال تمدنها را مانند سر بر آوردن آن، امری تدریجی دانستند که در مورد تمدن غرب در حال وقوع است.
رهبر انقلاب در ادامه با تبیین نگاه قرآنی و توجه ویژه اسلام به جایگاه زن، این نگاه را منطقی ترین، متین ترین و عملی ترین نگاه دانستند و خاطرنشان کردند: نزد خدای متعال میان زن و مرد در طی مراحل  معنوی و برخورداری از حقوق اجتماعی و فردی هیچ تفاوتی نیست، البته براساس طبیعت انسانی از امتیازات متفاوتی برخوردارند.
ایشان با برشمردن برخی امتیازات انحصاری زنان از جمله خانه داری، فرزند آوری، اهتمام به حفظ محیط خانواده، انس خانوادگی و پرورش و تربیت فرزندان تأکید کردند: خانه داری و فرزند آوری مجاهدتی بزرگ و هنر زنانه است که توأم با صبر، عاطفه و احساسات می باشد و اگر توجه لازم به آن صورت پذیرد، پیشرفت یک جامعه تضمین خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود، ضرورت احترام و تکریم زن را یادآور شدند و افزودند: لازم است رفتار با زنان، احترام آمیز، محبت آمیز و همراه با نجابت و عفت باشد
.(1)
حجاب و عفاف
(1)لینک بیانات مقام معظم رهبری 11/2/92
 http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=10584
طبقه بندی: گفتار بزرگان،  تربیتی،  اخبار، 
برچسب ها: مقام معظم رهبری، ولادت با سعادت بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها)، مجالس سیاسى، زنها هرچه برهنه‌تر و عریانتر بیایند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 توسط : داود

رابطه ی حجاب با جذابیت ظاهری

بین دوری از شیء و جذابیت ارتباط مستقیم وجود دارد، همچنانکه جمله ی مشهوری در زبان عربی هست که می گوید: « الانسان حریص علی ما منع منه» یعنی انسان بر هر چیزی که از آن منع می شود، حریص تر می شود.  بنابراین پوشش وحجاب زن جذابیت او را در نظر جنس مخالف بیشتر كرده و تلاش را برای وصال فزونی می بخشد.
امروزه بی حجابی در غرب عامل كاهش جذابیت و کشش غریزی مردان به زنان شده است و در نتیجه باعث بوجود آمدن انواع انحرافات جنسی شده است.آلفرد هیچکاک:
زن شرقی تا چند سال پیش به خاطر حجاب و روبندی كه  به كار می برد خود به خود جذاب می نمود و همین  مساله جاذبه  نیرومندی به آنها می داد اما به تدریج تدبیری كه زنان این كشورها برای برابری  با زنان غرب از خود نشان دادند حجاب و پوششی كه دیروز  بر زن شرقی كشیده شده بود از میان رفت و همراه آن از جاذبه او هم كاسته شد.{1}

=====================

1) مسئله حجاب، استاد شهید مطهری ؛ ص 74

طبقه بندی: احکام،  تربیتی،  سیره معصومین(علیهم السلام)،  حجاب دختران،  حجاب پسران، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 توسط : Ali

از آنجا که ما مسلمانان معتقد هستیم که احکام اسلامی بر مبنای مصالح حقیقی و واقعی تشریع شده اند و ما با انجام دادن آنها به این مصلحت ها و منافع خواهیم رسید، و با انجام ندادن آنها متضرر خواهیم شد؛ بنابراین قعطا در وضع حکم حجاب نیز در اسلام فوائد و آثاری مترتب است که کسانی که آن را رعایت کنند از آثار آن بهره مند می شوند.
آثار حجاب را در سه زمینه می توان بررسی کرد، 1- فردی 2- خانوادگی 3- اجتماعی
البته این نتایج مربوط به آثار دنیوی رعایت کردن حجاب است و البته آثار اخروی آن بیشتر و پُر منفعت تر است.


             


آثار فردی حجاب:

اولین فایده ی حجاب در زمینه ی فردی « مبارزه با نفس » می باشد.

میل به خودنمایی وجلوه گری در سرشت زن نهفته است و می توان بطور کلی چنین گفت که از انحرافات جنسی در مردان « چشم چرانی» است که در مقابل آن در زنان انحراف « تبرج» وجود دارد؛ زنان میل به خود نمایی دارند و شاید همین جهت بوده است که اسلام زنان را به داشتن حجاب و پوششی خاص دستورداده است .  اگراین گرایش حد و مرزی معین  نداشته باشد قطعا  فساد آفرین خواهد بود. پوشش را  می توان مهمترین عامل تعدیل این میل در زنان دانست.

امام علی «علیه السلام » می فرمایند: زكاة الجمال العفاف : زكات زیبایی ، عفاف است. {1}

در نتیجه، با وجود این میل قوی در زنان حفظ حجاب و رعایت پوشش در مقابل نامحرم بزرگترین قدم در راه مبارزه با نفس است.
حال این سؤال پیش می‏آید كه این قانون اسلامی تا چه اندازه با طبیعت زن سازگار است؟ آیا تبرّج و جلوه‏گری از نظر اسلام و علم بكلی مردود است، یا برای آن قانونی وجود دارد؟ اگر در وجود زن غریزه‏ای تحت عنوان «تبرّج» وجود دارد، روش‏های رشد و پرورش این غریزه چیست و چه كاركردی در زن و حفظ سلامتی او می‏تواند داشته باشد؟ چگونه می‏توان غریزه تبرّج را با حیا، كه یك ویژگی فطری در زن است، جمع كرد؟ آیا حجاب و پوشش به معنای نادیده گرفتن این غریزه نیست؟ آیا همان‏گونه كه عده‏ای از مخالفان حجاب می‏گویند، این محدودیت مانعی برای رشد عاطفی و روانی زن محسوب می‏شود، یا به عكس، در جهت سلامت روانی اوست؟
با جواز كشف حجاب در مقابل محارم ازجمله شوهر، این غریزه جهت  داده می شود كه خودنمایی زن مختص به شوهر باشد. روایات در این زمینه توصیه های فراوانی برای مردان و بالاخص زنان دارند که این خود نشان دهنده ی جهت دار بودن این غریزه و گرایش است.
در حدیثی از پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) در مورد ویژگی‏های بهترین زنان نقل شده است كه فرمودند: «بهترین زنان شما زنی است كه بسیار با محبت باشد، عفیف و پاك‏دامن باشد، نزد اقوامش عزیز و محترم باشد، با شوهرش متواضع و فروتن باشد، برای او خودآرایی و تبرّج داشته باشد و در برابر نامحرم عفیف باشد.» در این حدیث، دقیقا به همان تبرّجی كه قرآن آن را برای زن در مقابل نامحرم ممنوع كرده، نسبت به شوهرش سفارش شده است. {2}

===================

1 ) غرررالحكم ودررالكلم حدیث: 5409

2) «اَلْوَدُودُ الْعَفیفَةُ، اَلْعَزیزَةُ فی اَهْلِها، اَلذَّلیلَةُ مَعَ بَعْلِها، اَلْمُتَبَرِّجَةُ مَعَ زَوجِها، الْحِصانُ مَعَ غَیْرِهِ.»؛ اصول كافی، ج 5، ص324.


طبقه بندی: حجاب دختران،  سیره معصومین(علیهم السلام)،  متفرقه،  تربیتی،  احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 توسط : Ali
  • تعداد کل صفحات : 2  صفحات :
  • 1  
  • 2