مژگان شجریان

جای گلایه هم نیست؛ وقتی وزیر ارشاد به میز ریاست تکیه می‌دهد و از تک‌خوانی زنان دفاع می‌کند؛(1) دیگر از دختری که تمام عمرش را برای موسیقی و خوانندگی گذاشته توقعی نیست. از دختری که بدون حجاب در شبکه‌ای ماهواره‌ای حضور پیدا می‌کند خیلی هم بعید نیست اگر بگوید علما و مراجع اشتباه می‌کنند و خودش به جای علما روی کرسی فتوی بنشیند و مثلا بگوید: «نه! اسلام اصلا هم با خوانندگی زنان مخالف نیست.»

از دختر شجریان گلایه‌ای نیست، چون توقعی بیشتری از او نمی‌رود. گلایه‌ی اصلی به آقای جنتی است. آقایی که انگار در همین روزهای ابتدای ریاستش کمر همت را بسته تا مقابل مراجع قد علم کند و جایگاه مرجعیت را در نظر مردم تخریب کند.

آقای وزیر ارشاد! همان مفسده‌ای که درباره‌اش حرف می‌زدی همین‌جاست. بیا و ببین که دختری بی حجاب، بعد از حرف‌های شما، جرئت پیدا می‌کند و روبروی مراجع قد علم می‌کند. تازه این اول راه است. باید منتظر باشی و ببینی که دختران بیشتری از این سرزمین به این جسارت‌ها دست پیدا می‌کنند. دخترانی که دیگر از این به بعد جرئت پیدا می‌کنند آزادانه بخوانند، آزادانه راه بروند و آزادانه روبروی اسلام و مرجعیت بایستند.

 

پی نوشت:

(1) نظر آقای جنتی(وزیر ارشاد) را از لینک زیر پیگیری کنید.

http://www.jonbeshnet.ir/news/18603

(2) خبر صحبتهای مژگان شجریان را از لینک زیر بخوانید.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/261633

طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: دختر شجریان، مژگان شجریان، تک خوانی زنان، حجاب، عفاف،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 آبان 1392 توسط : مهدی منصوریان
وزیر ارشاد

هیچ وقت یادم نمی‌ره؛ چند سال پیش که مثل الان تابستون جاشو داشت یواش یواش به پاییز و زمستون می‌داد، به خاطر سرماخوردگی رفتم دکتر. دکتر شروع کرد معاینه کردن و چند تا قرص و کپسول برام نوشت و بعدش شروع کرد به توضیح دادن که اینو کی بخور و چند تا بخور. حرفش که تموم  شد اسم یه آمپول رو به زبونم آوردم و گفتم: «آقای دکتر کاش اینم برام نوشته بودی زودتر قال قضیه کنده می‌شد!»
چشمتون روز بد نبینه؛ دکتره عینکشو داد جلو و از بالای عینک به صورت بسیار خوفناکی بهم نگاه کرد و گفت: «کاری که تخصصشو نداری، درباره‌ش حرف نزنی بهتره بچه جون.»

***
حالا ماجرای مملکت شده مثل مطب رفتن من. یه آقایی که عنوان وزارت رو یدک می‌کشه، روی صندلی ریاست می‌شینه و می‌گه: «در مورد حرمت تک‌خوانی خانم‌ها اتفاق نظری در بین مراجع نیست، در واقع اگر مفسده انگیز نباشد اشکالی ندارد.»(آقای جنتی وزیر ارشاد)(1)
یکی نیست بگه «آهای آقای وزیر، قبل از اینکه این حرفو بزنی یه نگاه به اون مجلس خوانندگی توی قزوین بنداز، بعد برو یه نیم‌نگاهی هم به نظر مراجع بنداز، اگه از حرفی که می‌خوای بزنی مطمئن شدی، اونوقت شروع کن به صحبت کردن.»
آخه داداش من شما یه نگاه به نظراتی که زیر این مطلب اومده بنداز، تا ببینی تمام مراجع توی یه نظر اتفاق دارند؛ اونم اینکه اگه خوانندگی زن موجب تهییج بشه و مفسده داشته باشه حرامه.
بعد از اینکه نظر مراجع رو مطالعه کردی، یه سر هم به لینک زیر بزن که عکس‌های اون مراسم قزوین رو گذاشتن؛ بعد خودت قضاوت کن ببین همچین مجلسی با همچین خواننده‌هایی، مفسده داره یا نه؟

تصاویر مراسم قزوین و تک خوانی زنان را از لینک زیر مشاهده کنید.
http://efaf.mihanblog.com/post/339

حکم گوش دادن به آواز زن چیست؟
آیات عظام صافی، فاضل، بهجت، امام خمینی، وحید و مكارم: گوش دادن به آن جایز نیست.
آیات عظام تبریزی، سیستانی، خامنه‏ ای و نوری: گوش دادن به آواز زن اگر غناء نباشد و باعث التذاذ جنسی و تهییج شهوت نشود و مفسده‏ای بر آن مترتب نگردد، اشكال ندارد.(2)

پی نوشت

(1)    http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920808000792

(2) (آیت الله صافی، جامع‏ الاحكام، ج‏2، س‏1671)( آیت الله فاضل، جامع‏ المسائل، ج‏1، س‏1724)( دفتر: آیات عظام بهجت، امام خمینی و وحید)( مكارم، استفتاءات، ج‏2، س‏709 و ج‏1، س‏526)(آیت الله تبریزی، استفتاءات، س‏1058 و 1049 و 1075)( آیت الله سیستانی، sistani.org، غناء، ش‏6)( آیت الله خامنه‏ ای، اجوبة الاستفتاءات ، س‏1145)( آیت الله نوری، استفتاءات، ج‏1، س‏444 و ج‏2، س‏542 و 544 و 549.)


برچسب ها: خوانندگی زنان، تک خوانی زنان، وزیر ارشاد، علی جنتی، حجاب، عفاف،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 آبان 1392 توسط : مهدی منصوریان

در دنیای مدرن امروز هر کشوری که مردمش در رفتارهای عمومی جامعه به قوانین احترام بگذارند، با فرهنگ تر به حساب می آیند.
مثلا دربرخی از کشورهای اروپایی کسی به خود اجازه ریختن آشغال روی زمین نمی دهد زیرا فرهنگ آن کشور اجازه این کار را به او نمی دهد.

حال در اینجا سوال می شود که چه امری این فرهنگ را بوجود آورده است؟

شاید در جواب این سوال دلیل های بسیاری ذکر شود ولی مهمترین دلیل، خود مردم و فرهنگ تذکر دادن به همدیگر است. یعنی اگر کسی اشتباهی را در قانون عمومی جامعه مرتکب شد، دیگران حتما به او تذکر می دهند و از او درخواست اصلاح کارش را دارند.

در کشور اسلامی ایران یکی از قوانین عمومی، رعایت حجاب و عفاف در جامعه می باشد که طبق دستورات شرع مقدس اسلام بر هر زن و مردی واجب و ضروری است.
اگر دوستداران حجاب و عفاف، مخصوصا بانوان محجبه کشورمان می خواهند که این مسئله فرهنگی و دینی در جامعه ترویج پیدا کند، نیازمند راهکاری ضروری هستیم و آن راهکار امر به معروف و نهی از منکر و تذکر دوستانه در باب حجاب و عفاف به یکدیگر است.

 

 

خداوند متعال در قرآن کریم تذکر و امر به معروف در مسئله حجاب را اینگونه مطرح می کند :
«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ...» (نور/31)
و به زنان با ایمان بگو، دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند، مگر آنچه که طبعاً از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند.
 
در این آیه پروردگار متعال رسولش را خطاب کرده و فرمان می دهد که مسائل حجاب را به زنان بازگو کند، و این همان بحث تذکر و امر به معروف است که در این آیه به آن اشاره دارد.
اگر ما دوست دار یکدیگر هستیم و می خواهیم که حجاب و عفاف در جامعه حکم فرما شود، باید نواقص همدیگر را با شرایط خودش برای اصلاح جامعه بازگو کنیم تا جامعه ای به دور از فساد و تباهی داشته باشیم.
اللهم عجل لولیک الفرج
 

طبقه بندی: قرآن کریم،  حجاب دختران،  سیره معصومین(علیهم السلام)، 
برچسب ها: تذکر، رعایت حجاب، با فرهنگ تر، امر به معروف، نهی از منکر، نهی از بی حجابی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 آبان 1392 توسط : عمّار

یکی از کلمات و موضوعاتی که قرآن کریم بسیار روی آن تاکید دارد و آن را مهم می داند مسئله جهاد در راه خدا است.

مثل سوره بقره آیه 218 که می فرماید:

«ان الذین آمنوا و الذین هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله اولئک یرجون رحمت الله و الله غفور رحیم»

ترجمه: کسانی که ایمان آورده اند و آنان که مهاجرت کرده اند و در راه خدا جهاد نموده اند،به رحمت خدا امید می دارند و خدا آمرزنده و مهربان است.
 

طبق روایات و مضمون آیات جهاد متوجه می شویم که جهاد 2 نوع است

جهاد اکبر (پیکار و مبارزه با نفس خویش)
جهاد اصغر (پیکار و مبارزه با دشمن اسلام)

مهمترین جهادی که مورد تاکید اسلام است جهاد اکبر و همان جهاد با نفس است.

برای داشتن حجاب و عفاف انسان باید جهاد کرده و در راه خدا پیکار کند، تا بتواند از وسوسه های شیطان برای داشتن بی حجابی جلوگیری کند.

 

 

اگر هر فردی جهاد با نفس را دستور اولیه کار خودش انجام دهد، مطمئنا به سعادت و پیروزی خواهد رسید و می تواند به عفافی که مورد رضای خداوند متعال است برسد.

در همین مورد امام محمد باقر علیه السلام فرمودند:

لا فَضیلَةَ کالجِهادِ ، ولا جِهادَ کمُجاهَدَةِ اَلهَوی؛

فضیلتی چون جهاد نیست، و جهادی چون مبارزه با هوای نفس نیست.[1]

تذکر: جهاد با نفس برای داشتن حجاب و عفاف تنها برای زنان نیست بلکه مردان باید سردمدار این قافله جهادی باشند.

 

پی نوشت :

1- تحف العقول، ص 286

طبقه بندی: قرآن کریم،  حجاب پسران،  حجاب دختران، 
برچسب ها: جهاد با نفس، حجاب و عفاف، وسوسه های شیطان، بی حجابی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 آبان 1392 توسط : عمّار

هر انسانی در طول زندگی خود دارای اشکالات فراوانی است، و شاید هم دچار اشتباهات فراوانی هم شود و به همین دلیل هم نام انسان که از نسیان و به معنای فراموش کار آمده است.

زیرا انسان یادش می رود که خوب چیست و بد چه می باشد و با وسوسه های شیطان هم به لغزش می افتد و راه درست را فراموش می کند.

به هر حال با تمام این احوالات، انسانی که در همه امور شرعی و دینی سالم و صحیح زندگی می کند امکان این را هم دارد که مواردی را هم به دلیل اشتباه فهمیدن و نرسیدن به حقیقت خوب درک نکرده و به آن به درستی عمل نکند.

یکی از آن مواردی که بعضی از بانوان مسلمان ما به حقیقت وجودی آن پی نبرده و نصف نیمه انجام می دهند مسئله حجاب است، شاید عوامل زیادی منجربه این شده است که این بانوان به اصطلاح بی حجاب به آن پوشش کامل نرسیده باشند.

مسئله در این جا این است که آیا این افراد دین ندارند؟

آیا این افراد نماز نمی خوانند و روزه نمی گیرند؟

آیا این افراد ملزوما به خاطر بی حجابی، بی بندبار و فاسد هستند؟

آیا ما برای اصلاح رفتار آنها باید تند و خشن برخورد کنیم؟

 

 


مقام معظم رهبری در سفری به خراسان شمالی فرمودند:

«خودتان را مجهز کنید، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید، بعد به این کانونهاى فرهنگى - هنرى بروید و پذیراى جوانها باشید.

با روى خوش هم پذیرا باشید؛ با سماحت، با مدارا. فرمود: «و سنّة من نبیّه»، که ظاهراً عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا کنید. ممکن است ظاهر زننده‌اى داشته باشد؛ داشته باشد.

بعضى از همین هائى که در استقبالِ امروز بودند و شما - هم جناب آقاى مهمان‌نواز، هم بقیه‌ى آقایان - الان در این تریبون از آنها تعریف کردید، خانم هائى بودند که در عرف معمولى به آنها میگویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد میریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ى به این اهداف و آرمانهاست.

 او یک نقصى دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقصهاى این حقیر باطن است؛ نمى‌بینند. «گفتا شیخا هر آنچه گوئى هستم / آیا تو چنان که مینمائى هستى؟».  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهى از منکر هم میکند؛ نهى از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت. بنابراین با قشر دانشجو ارتباط پیدا کنید.»

برچسب ها: بی حجاب ها، دین، مسئله، مقام معظم رهبری، دین بی حجاب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 آبان 1392 توسط : عمّار


سینما که جای این حرف‌ها نیست. وِل کنید تو را به خدا. عوامل فیلم باید آزاد باشند. همین گیرهای الکی را دادید که وضع سینما اینطور و آنطور شده. همین حرف‌های غیر حرفه‌ای است که به ریشه‌ی سینما تیشه می‌زند....

اینها مضمون حرف کسانی است که می‌‌خواهند از بازار آشفته‌ی آزادی در ایران استفاده کنند و دوست دارند صدای کسی بلند نشود. دوست دارند هر چه هنجار توی این مملکت هست بشکنند و کسی نطق نکشد. دوست دارند تمام خط قرمزهای دینی و اجتماعی را پشت سر بگذارند و کسی متوجه ایشان نشود.

این حرف‌های متمدنانه از گلوی کسانی ساطع می‌شود که اخیراً «الناز شاکردوست» بازیگر فیلم «آتش بازی» را با یک گریمور مرد آماده‌ی بازی کرده‌اند. کاری که اعتراض برخی را برانگیخت و صدای بعضی را به نشانه اعتراض بلند کرد.

ما هم خواستیم با همین چند جمله اعتراضمان را به گوش عوامل این فیلم برسانیم و خواهش کنیم هنجارهایی که برای عده زیادی توی این مملکت با اهمیت است و ارزش تلقی می‌شود، با این کارهای ژورنالیستی، بی‌ارزش و کم اهمیت نکنند.

این صدای اعتراض ما بود؛ می‌ماند صدای اعتراض شما خوانندگان عزیز که امیدواریم همینجا شنونده‌ی آن باشیم.


برچسب ها: حجاب، عفاف، الناز شاکردوست، فیلم آتش بازی، سینما،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 11 آبان 1392 توسط : مهدی منصوریان
  • تعداد کل صفحات : 2  صفحات :
  • 1  
  • 2  
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو